Büyükşehir Belediye spor, hentbolün düşmeyen tek kalesi...
İZMİR'İN SON MOHİKAN'I
Altay, Karşıyaka ve İzmirspor gibi gençlik kulüpleri hentbol şubelerinde bir bir kepenk indirirken, yaşama savaşı verev mavi-beyazlı ekip, son dört yıldır Süper Lig'de tek başına ayakta dırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyespor, yıllarca futbol, basketbol ve voleybolun gölgesinde kalarak kuruyan henbolün, İzmir'deki tek ve değişmez adresi olarak kaldı. İzmir, 1.Lig'de altı takımla temsil edildiği günleri geçmişte kalan güzel bir anı olarak hatırlarken, BŞB, sekiz yıldır kazaya uğramadan 1.Lig ve Süper Lig'de mücadele etmeyi sürdürüyor.İzmir'in Erkekler Süper Ligi'nde kapanmayan tek takımı olan mavi-beyazlılar, Michael Mann'in "Son Mohikan" filimindeki Hawkeye'a benzer bir serüveni yaşıyor. Hürriyet EGE'ye konuk olan Antrenör Süreyya Işıldak, BŞB'nin dünü, bugünü ve yarınını anlatırken ilginç açıklamalar yaptı:

16 YILDIR GÖREVDE

"İzmir Büyükşehir Belediyespor'da 1987'den bu yana görev yapıyorum. İkinci Lig'de başlayan maceramız, 1995 'ten beri 1.Lig'de, son dört yıldır ise Süper Lig'de devam ediyor. Bu süre içinde ligi 5. bitirdiğimiz 1999-2000 sezonu hariç tamamen yerli ve alt yapıdan çıkardığımız oyuncularla mücadele ettik. 1999-2000 'de ise kadromuzda iki yabancı dahil etmiştik.
BİZ AYAKTA KALDIK

Hentbol, 7-8 yıl önce İzmir'de lokomotif spor branşlarından biriydi. İzmirspor, Karşıyaka, Altay, Altınordu, Tariş ve biz 1.Lig'de mücadele ediyorduk. Sonra kulüpler birer birer hentbol şubelerinin kepenklerini indirdi. TANSAŞ bir dönem yatırım yapıp 1.Lig'e çıktı. ancak 2 yıl önce onlar da bıraktı. İzmir'de sadece biz ayakta kalmayı başarabildik.
REYTİNGİMİZ DÜŞÜK

Gençlik kulüplerinin amatör branşlarda pes etmesi normal. Çünkü,sorun ekonomik ve birden çok cephede savaşma güçleri yok. Hentbolün reytingi düşük olduğu için sponsor bulmakta da çok zorlanıyorlar. Müessese kulüpleri bu işi daha rahat kyrtarabiliyor. Onların sahip olduğu kaynak, gençlik kulüplerinde yok. En önemlisi,tek cephede savaşmanın avantajına sahipler.
OKUL-KULÜP İLİŞKİSİ

Biz,alt yapımız her dönemde sağlam tutup, okul-kulüp işbirliğini hayata geçirdiğimiz için halen ayakta durabiliyoruz. Beden eğtimi öğretmeni olarak görev yaptığım Karabağlar Atatürk Endüstri Meslek Lisesi, bizim maden yatağımız. Okulda hentbole başlayan oyuncularımız,aynı zamanda İzmir BŞB'nin alt yapısını oluşturuyor.Bu da kalıcı başarıyı getiriyor.
ASKİ ÖRNEK ALDI

Bu işbirliğini, Türkiye'de en iyi gerçekleştiren kulübüz. Şu anda (A) takım kadrosunda yer alan oyuncuların hepsi, ya Atatürk Endüstri Meslek Lisesi mezunu ya da öğrencisi. Ankara'daki ASKİ Kulübü de bu modeli bizden örnek aldı ve bir okulda uygulamaya başladı. Türkiye'de böyle bir organizasyon yapmıyorsan, istikrarlı bir çizgi yakalamanız zor.
GÖREV ÖĞRETMENLERİN

Hentbolde tekrar atılım yapmak ve eski dönemi yaşatabilmek için genç beden eğitimi öğretmenlerine görev düşüyor. Ancak,ne yazık ki istekli eğitmen ve antrenör sayısı az. Genç öğretmenler, hentbol gibi bir sporla uğraşmayı vakit kaybı sayıyor. Halbuki bana göre sporcu yetiştirmek, ulusal ya da uluslararası görev almak paradan daha kıymetli.
HEDEF LİGDE KALMAK

Bu sezonki hedefimiz kümede kalmayı başarabilmek. Sezonun ilk maçında geçen yılı 2. sırada bitiren Çankaya Belediyespor'la berabere kaldık. Bu maç, bize neleri başarabileceğimizi gösterdi. Hentbol Süper Ligi'inde İzmir'i tek başına temsil eden bir takımın, gelecek yıllarda yaşaması için elimizden geleni yapacağız. Ama insanlardan da ilgi bekliyoruz."

İLK YARI
ZOR GEÇTİ

  İZMİR büyükşehir Belediyespor, Erkekler süper Ligi'ndeilk yarıyı 10. sırada tamamladı. Mavi beyazlılar iki galibiyet, üç beraberlik alırken, altı maçtan boynu bükük ayrıldı. Antrenör Süreyya Işıldak şanssız beraberlikler aldıklarını belirterek,"Ligin ilk haftasında şampiyon adayı Çankaya Belediyesi'ne karşı çok iyi onamamıza rağmen yenişemedik. Tecrübesizlik nedeniyle kazanabileceğimiz maçlardan beraberlikle ayrıldık. Samsun Bafra ve Milli Piyango'yu mağlup ettik. İkinci yarıda daha üst sıralara çıkmak istiyoruz" diye konuştu